Zaznacz stronę

Przymierzasz się do kupienia nowych butów dla dziecka? To pierwszy raz kiedy będziesz kupować obuwie dziecięce i nie chcesz popełnić błędu? Wielu rodziców decyduje się na kupienie butów dla dziecka na zapas – czy to dobre rozwiązanie. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pierwszych butów dziecięcych. Jak wybrać rozmiar buta, a także dlaczego jest to takie ważne? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w naszym mini poradniku.

Jak wybrać rozmiar buta dla dziecka?

Wybór rozmiaru butów dziecięcych wcale nie jest tak trudny, jak może się wydawać. Przed wybraniem butów konieczne jest zmierzenie długości i szerokości stopy malucha. Im starsze dziecko, tym trudniej to zrobić, jednak mierzenie stopy można zamienić w świetną zabawę! Warto pamiętać, że stopa dziecka rośnie w bardzo szybkim i różnorodnym tempie. W ciągu kilku miesięcy rozmiar stopy może zmienić się o jeden a przez pół roku może nie ulec zmianie. To właśnie dlatego konieczne jest mierzenie stopy malucha co dwa -trzy miesiące. Dzięki temu możliwa jest regularna wymiana obuwia dziecięcego, które będzie doskonale dopasowane do wymiarów stopy. Jednak jak to zrobić?

Jaki rozmiar buta powinny mieć pierwsze buciki?

Rozmiar buta dziecięcego powinien być nieco większy niż długość i szerokość stopy malucha. Jest to bardzo ważne, ponieważ stopa powinna mieć wystarczająco dużo miejsca, by móc się wyprostować wewnątrz buta. Place powinny być wyprostowane i musza mieć przestrzeń do swobodnego poruszania. To właśnie dlatego długość obuwia powinna być większa, niż długość stopy malucha. Najlepiej, by długość wkładki buta była dłuższa o pięć-siedem centymetrów. Dodatkowo należy sprawdzić, czy duży palec u stopy może swobodnie się poruszać. Możliwe to będzie jeśli jego odległość od czubka u bocznej ściany buta wynosić będzie jeden centymetr. Przed zakupieniem butów warto je przymierzyć. Jeśli obuwie bez trudu wsuwa się na stopę, beż żadnego oporu, to oznaczać może, że jego rozmiar jest dobrze dobrany. Warto również sprawdzić, czy między czubkiem buta, a palcami jest przerwa – jeśli tak to będzie to najlepszy wybór dla malucha.

Czy rozmiar buta dziecięcego ma znaczenie?

Zastanawiasz się, czemu rozmiar obuwia dziecięcego ma tak duże znaczenie? Stopa dziecka stale się rozwija, dlatego potrzebuje odpowiednich warunków, by nie doszło do jej skrzywienia. Najlepsze obuwie dziecięce jest doskonale dopasowane do stopy, dzięki czemu jest w stanie zagwarantować wygodę i stabilność. Dodatkowo dobry rozmiar butów dziecięcych dba o komfort i wygodę podczas chodzenia. Okazuje się, że wybranie butów dziecięcych nie jest wcale takie trudne. Trzeba jednak pamiętać o wyżej wymienionych zasadach, ponieważ ma to wpływ na rozwój stópek malucha. Każdy rodzic chce zapewnić najlepsze warunki do rozwoju i zabawy swojemu dziecku, a dobranie prawidłowego rozmiaru butów jest jednym z tych warunków.