Zaznacz stronę

Kiedy na świecie pojawia się dziecko rodzice chcą zapewnić mu wszystko, co najlepsze. Przez pierwsze miesiące życia maluch potrzebuje odpoczynku i prawidłowych bodźców, dzięki którym będzie mógł się rozwijać w odpowiedni sposób. Rodzice często zastanawiają się, jakie buciki kupić dla niemowlaka, a także jaki rozmiar buta nosi dziecko przez pierwsze miesiące. Chcesz się przekonać? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedź się wszystkiego na ten temat.

Jaki rozmiar buta ma niemowlak – jak to zmierzyć?

Chcesz kupić swojemu dziecku buciki niemowlęce, ale zastanawiasz się, jaki rozmiar wybrać? Jest to kwestia, o której nie można zapomnieć, ponieważ buty muszą być doskonale dopasowane do rozmiaru stopy, by zapewniać wygodę i komfort na każdym kroku. Stopa dziecka rośnie w bardzo szybkim i indywidualnym tempie. Nie można kierować się tym, że pierwsze dziecko w tym wieku nosiło buciki w określonym rozmiarze, więc będą one pasować na kolejnego malucha. Prawda jest taka, że oddawanie młodszemu dziecku obuwia po rodzeństwie może bardzo źle się skończyć i zaburzyć rozwój stóp. Przed zdecydowaniem się na zakup nowych bucików najlepiej samodzielnie zmierzyć stopę dziecka. Do tego sprawdzi się linijka lub centymetr krawiecki.

Jak dopasować rozmiar buta dla niemowlaka?

Ważna jest przede wszystkie długość stopy dziecka. To właśnie ona wyznacza rozmiar bucików. Kiedy długość stopy jest już zmierzona można spokojnie udać się na zakupy. Wystarczy, że wkładka wybranych butów dziecięcych będzie dłuższa o 5-7 milimetrów od stopy malucha. Dzięki temu stopa będzie wyprostowana i ułożona w stabilnej pozycji. Dodatkowo palce będą miały wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie. Warto pamiętać, że rozmiar stopy przez pierwsze lata życia może zmienić się w ciągu kilku tygodni. To właśnie dlatego tak ważne jest to, by mierzenie stóp powtarzane było przynajmniej raz na dwa miesiące.

Kiedy warto kupić pierwsze buty dla niemowlaka i na co zwrócić uwagę?

Wiedząc już, jak zmierzyć stopę dziecka, a także jak dobrać rozmiar butów dziecięcych warto przekonać się, kiedy jest najlepszy czas na zakup tego elementy garderoby. Przez kilka pierwszych miesięcy maluch nie potrzebuje obuwia o twardej podeszwie. Wystarczą skarpetki, które będą chronić przed chłodem. Dopiero gdy maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki nadchodzi czas na zakupy. Pierwsze buty dziecięce to tak naprawdę buty do nauki chodzenia, które mają zagwarantować dziecku najwyższy komfort w trakcie stawiania każdego kroku. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których zostały wykonane, a także rodzaj podeszwy. Tkaniny powinny być przewiewne, by zmniejszać ryzyko nadmiernej potliwości. Podeszwa musi być elastyczna, by dopasowywała się do kształtu stopy.

Zmierzenie rozmiaru stopy i dopasowanie obuwia dziecięcego nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Wystarczy kilka minut, a zyskasz wymiary, dzięki którym kupisz najlepsze pierwsze buty dziecięce.