Zaznacz stronę

Zanim powstanie obuwie, musi się wydarzyć cała masa rzeczy. Począwszy od projektu, aż po przygotowanie poszczególnych szablonów. Są to między innymi odpowiednio zaprojektowane wykrojniki, które pozwalają na to, aby można było wycinać maszynowo poszczególne części danego modelu. Z jednej strony, maszyny bardzo ułatwiają współczesną produkcję obuwa, ale z drugiej strony, nie obędzie się bez wykwalifikowanej kadry. A w fabryce każdy ma swoje zadania, a także pewnego rodzaju doświadczenie, które sprawia że buty są wysokiej jakości.

Szycie elementów

Niektóre elementy, zwłaszcza te wycinane z naturalnej skóry, albo skory syntetycznej, są szyte, a dopiero potem nadawany jest im odpowiedni kształt. Do nadawania kształtów poszczególnym elementom butów wykorzystuje się różnego rodzaju technologię. Czasem pomaga w tym wysoka temperatura, a innym razem dobre dociśnięcie poszczególnych elementów. Dopiero na końcowym etapie kilka elementów, jakimi są cholewka oraz podeszwa są ze sobą łączone w jedną całość. A do tego celu stosuje się odpowiednie mocowania. Są to między innymi specjalne ćwieki, które trzymają całość razem. Ale wzmacnia się także mocowanie klejem, aby buty mogły posłużyć dłużej i być odporne na czynniki pogodowe.

Usuwanie kleju

Po każdym tego rodzaju działaniu, jakim jest klejenie, wiadomo że może pozostawać jego nadmiar. Ale nie może być go zbyt wiele, gdyż wówczas obuwie nie będzie prezentowało się zbyt atrakcyjne, a dodatkowo może nie spełniać właściwie swojej roli. Klej po zastygnięciu może sprawiać, że obuwie będzie niewygodne. Dlatego w każdym zakładzie produkującym obuwie, stosuje się dział, mający na celu kontrolowanie jakości, a tam między innymi dokonuje się oględzin nowo powstałego towaru, a także usuwa się nadmiar kleju, jeśli taki pozostał.

Malowanie i lakierowanie

Niektóre rodzaje obuwia, są malowane, także takie obuwie, które wydawać by się mogło ma już swój, jako taki kolor. Specjalna farba do skór, pokrywana jest jeszcze na końcu lakierem, nawet jeśli model nie jest specjalnie błyszczący. Te wszystkie zabiegi, mają za zadanie sprawić, że trwałość nowo powstałe pary butów będzie nieco dłuższa.