Zaznacz stronę

Wybranie obuwia dziecięcego nie musi być trudne. Warto jednak znać kilka zasad, według których należy wybierać buty dziecięce i ich rozmiar. Czemu jest to ważne? Większość dzieci rodzi się ze zdrowymi stópkami, jednak rozmiar butów, który jest nieprawidłowo dobrany może prowadzić do nieprawidłowości, które dziecko odczuwać będzie dopiero po latach. Właśnie przez błędnie dobrany rozmiar butów dziecięcych wiele osób starszych boryka się z dolegliwościami stóp, które powodują dyskomfort, a nawet ból podczas chodzenia. Jak dobrać rozmiar butów dziecka? Przekonaj się razem z nami!

Zasady dobierania rozmiaru butów dziecięcych, które warto znać

Na początku życia dziecko spędza większość czasu na leżeniu w łóżeczku. W tych pierwszych miesiącach po urodzeniu maluch nie potrzebuje obuwia. Wystarczającą ochroną przed chłodem będą ciepłe skarpetki bawełniane. Kiedy jednak maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki i coraz częściej staje na własne nogi, nadchodzi czas na pierwsze buty dziecięce do chodzenia.

Po pierwsze liczy się cholewka buta, która powinna sięgać poniżej kostki. Polecane jest obuwie dziecięce z wysokim czubkiem, dzięki czemu wewnątrz obuwia palce stóp będą miały wystarczająco dużo miejsca na prawidłowe ułożenie i swobodne ruchy. Najlepszym wyborem są buty dziecięce z szerokim czubkiem, które dbają o prawidłowe ułożenie palców. Podeszwa butów dziecięcych powinna być elastyczna i sprężysta. Dodatkowo najlepsze buty dziecięce do nauki chodzenia mają podeszwę antypoślizgową, dzięki czemu zmniejszają ryzyko poślizgnięcia i upadku.

Jednak nie można zapomnieć, że rozmiar butów dziecięcych jest równie ważny. Przed wyborem butów dziecięcych koniecznie jest zmierzenie długości stopy. Warto jednocześnie zaznaczyć, że stopa dziecka rośnie bardzo szybko – około 1 centymetr rocznie. Konieczne jest więc regularne mierzenie stopy dziecka, by szybko wymienić obuwie, gdy rozmiar stopy malucha uległ zmianie. Jeśli masz już zapisaną długość stopy dziecka możesz wybrać obuwie doskonale dopasowane. Wystarczy, że zdecydujesz się na buty dziecięce, których wkładka będzie o 5-7 mm dłużą od stopy malucha.

Jakie powinny być buty dziecięce?

Obuwie dziecięce powinno być przede wszystkim przewiewne i dopasowane do pory roku. Bardzo ważne jest to, by pierwsze buty dziecięce zapewniały przepływ powietrza, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko nadmiernej potliwości i rozwoju drobnoustrojów, które są odpowiedzialne za grzybicę stóp, a także powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Obuwie dziecięce musi być dopasowane do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, by było w stanie chronić przed potliwością, lub wychłodzeniem. Latem lepiej wybierać obuwie lekkie o cienkiej i elastycznej podeszwie. Zimą polecane są buty dziecięce z grubą podeszwą i puszystą wyściółką, które chronić będą przed niskimi temperaturami.

Zwracając uwagę na te szczegóły i działając zgodnie z wyżej wymienionymi zasadami każdy rodzic jest w stanie wybrać dla swojego malucha pierwsze obuwie dziecięce, które będą idealnie dopasowane do rozmiaru stopy.