Etapy leczenia kanałowego oraz komplikacje z tym związane.

News

Leczenie kanałowe pozwala na ochronę zęba przed ostatecznym jego usunięciem i aby je przeprowadzić prawidłowo, lekarz dentysta musi mieć spore doświadczenie i wiedzę, ponieważ nie zdarzają się dwa identyczne przypadki leczenia kanałowego. Zazwyczaj przeprowadza się je dlatego, że doszło do zapalenia miazgi zęba, czyli nerwu w kanale zębowym. Leczenie kanałowe nie zawsze przebiega tak samo, każdy z nas jest inny i ma inna budowę uzębienia, wszystko zależy od naszych indywidualnych cech. Pamiętajmy również, że nie daje nam stuprocentowej pewności, że uda się wyleczyć zęba.

Od czego zaczyna się leczenie kanałowe? Stomatolog znieczula zęba, otwiera go i usuwa chorą miazgę zębową oraz toksyny bakteryjne na całej długości kanału. Kolejnym etapem jest opracowanie otworu kanału, jego poszerzenie i wypełnienie specjalnym materiałami biozgodnymi. Najczęściej jest to gutaperka z dodatkiem pasty, lub specjalny preparat przypominający pastę, który ulega utwardzeniu. Kolejna czynnością jest założenie wypełnienia zęba, czyli plomby, które kończy cały proces leczenia. W teorii wydaje się to wszystko proste i nieskomplikowane, kilka prostych etapów, po których kończy się nasz ból, lecz niestety nie zawsze tak jest. Przeszkodą zazwyczaj są różnice anatomiczne w uzębieniu pacjentów lub kształt kanału. Wszystko to wpływa na długość i komplikacje związane z leczeniem.

Nie porównujmy nigdy naszego leczenia z doświadczeniami znajomych, u których cała sytuacja mogła inaczej wyglądać. Inną przyczyną długości leczenia jest indywidualne odczuwanie pacjenta, czyli długotrwałe odczuwanie bólu po wypełnieniu kanału. Choć ząb został umartwiony, jego korzeń tkwi wciąż w tkance żywej, więc może zaistnieć stan wokół wierzchołka korzenia, który doprowadzi do odczuwania lekkiego bólu lub pulsowania. Dla pewności prawidłowego zakończenia leczenia należy wykonać zdjęcie punktowe zęba, które pozwoli obejrzeć stan leczonych kanałów. Także w trakcie leczenia warto skorzystać z takiej diagnostyki, która da nam pełny obraz zęba i jego stanu chorobowego. Nowością w tej dziedzinie jest stosowanie mikroskopu, dzięki czemu cały proces leczenia przebiega szybciej i dokładniej, lecz użycie mikroskopu wymaga dłuższego czasu wizyty i wyższej jakości sprzętu dentystycznego.